10 Maja 2022

Jak korzystamy ze smartfonów? Co kraj, to obyczaj!

Każdy z nas korzysta przynajmniej kilka razy dziennie z telefonu komórkowego. Co ciekawe, na to w jaki sposób używamy telefonu mają wpływ nie tylko nasze indywidualne preferencje, ale również kraj pochodzenia i jego specyficzna kultura.


Na smartfony zerkamy 63 razy na dobę


Jak podaje Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny przy ONZ na świecie jest ok 6,2 miliardów smartfonów. Nie oznacza to niestety, że każdy mieszkaniec naszej planety jest posiadaczem telefonu. W krajach takich jak np. Zambia i Kenia telefon posiada tylko około połowa populacji. Bez względu na narodowość i stan majątkowy, telefon służy konsumentom w różnych zakątkach świata do kontaktu z najbliższymi, załatwiania codziennych spraw i rozrywki. Zerkanie na telefon komórkowy stało się stałym elementem naszego dnia – przeciętna osoba robi to ok. 63 razy na dobę.


Rekordziści z Brazylii i Indonezji


Z danych opublikowanych w tym roku przez firmę analityczną Data.ai wynika, że dzienny czas korzystania z telefonu w różnych krajach może różnić się nawet o 50 proc. Najbardziej „przyklejeni” do swoich komórek są Brazylijczycy i Indonezyjczycy, którzy z telefonem w ręce spędzają średnio 5,4 godzin dziennie. Najwięcej czasu w telefonie spędzają też obywatele Korei Pd. – 5 godzin, Meksykanie – 4,8, Hindusi – 4,7 i Japończycy – 4,6. Najmniej, Chińczycy – 3,2 godziny dziennie, Niemcy – 3,4, Francuzi i Argentyńczycy – 3,6.


Pierwszy telefon


Zdumiewać może wynik badania przeprowadzonego wśród amerykańskich rodziców, z którego wynika, że ok. 40 proc. z nich w pierwszy telefon wyposaża swoją pociechę, zanim ta ukończy 10 rok życia. Najmłodsze zostają obdarowane własnym telefonem komórkowym w wieku 3 lat. To o tyle powód do zmartwień, że według innych statystyk, blisko połowa dorosłych Amerykanów przyznaje, że jest uzależniona od swojego telefonu (47 proc.), czuje niepokój, gdy bateria w ich urządzeniu spada poniżej 20 proc. (48 proc.), a swój telefon uważa za najbardziej wartościowy przedmiot.


Najwięcej pobranych aplikacji


A jak prezentują się narodowe preferencje dotyczące korzystania z aplikacji w telefonie? Pod względem pobranej liczby danych ze sklepów z aplikacjami prym wiodą już Chińczycy, którzy w minionym roku ściągnęli w sumie 98,4 mld aplikacji, drugie w kolejności Indie uzyskały wynik zaledwie na poziomie 26,7 mld, a trzecie USA – 12,2 mld.


Pokolenie Z


Popularność konkretnych aplikacji jest oczywiście zależna również od pokolenia w danym kraju. W krajach europejskich, USA, Kanadzie i Australii przedstawiciele pokolenia Z najczęściej korzystają z Instagrama, TikToka i Spotify. W Japonii ta sama grupa użytkowników używa głównie lokalnego komunikatora LINE, Instagrama i, co ciekawe, Twittera. W Korei Pd. największą popularnością cieszy się koreańska aplikacja do komunikacji KakaoTalk, Instagram i Facebook, który w krajach europejskich i Ameryki Północnej uważany jest za ulubione medium millenialsów.
Przedstawiciele tego pokolenia w Europie, USA i Kanadzie preferują też korzystanie z Facebook Messengera i WhatsAppa, co zupełnie odróżnia ich od millenialsów azjatyckich. Ci w Japonii Facebooka używają w drugiej kolejności, zaraz po aplikacji Amazona. Dla Koreańczyków numerem 1 jest lokalna wersja przeglądarki Google – Naver oraz sklep internetowy Coupang.


Aplikacje randkowe


Wśród aplikacji randkowych prym wiedzie Tinder. Tu najchętniej logują się obywatele większości krajów obu Ameryk i Europy. Większa różnorodność ma miejsce w krajach azjatyckich. Chińczycy randkują przez Soul, Koreańczycy WIPPY, Hindusi CuteU, a obywatele Tajlandii, Malezji i Tajwanu towarzystwa szukają w aplikacji Omi.


Różnice


Mimo, że wiele nawyków dotyczących użytkowania telefonów komórkowych łączy ludzi zamieszkujących różne zakątki świata, jest również sporo różnic w zależności od długości i szerokości geograficznej. Są one często związane z lokalnymi uwarunkowaniami ekonomicznymi lub kulturowymi. Odwiedzając inny kontynent nie bądźmy więc zdziwieni gdy popularne u nas aplikacje nie są tak szeroko znane, a nasz ulubiony komunikator nie jest obsługiwany przez nowopoznanych znajomych.

 

 

Podobne wpisy

30 Września 2021

Blisko 70 tysięcy smartfonów nie przetrwało wakacji

Firma Digital Care, największy w Polsce dostawca programów ochrony urządzeń mobilnych, podsumowała okres wakacyjny. Od czerwca do końca września...