10 Maja 2022

Odnowione telefony podbijają rynek.

Trwają kłopoty branży mobile związane z dostępnością komponentów do produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń. Produkcja nowych telefonów wiąże się ze wzrostem ilości szkodliwych dla środowiska elektrośmieci, a ceny nowych smartfonów i elektroniki stale rosną. W tej sytuacji nie dziwi, iż rynek mobile i konsumenci poszukują alternatywnych rozwiązań – zwłaszcza jeśli mogą być one jednocześnie ekonomicznie i ekologiczne, tak jak telefony odnowione.

Odnowiony czyli jaki?


Odnowione urządzenie często trudno odróżnić od fabrycznie nowego sprzętu. Wygląda ono często bowiem niemal dokładnie jak nowe, inna – bo znacznie niższa, jest za to jego cena. W dobie obecnych podwyżek elektroniki trudno nie uznać tego rozwiązania za niezwykle atrakcyjne. Widać to również patrząc na światowe trendy. Według ekspertów globalny rynek urządzeń używanych i odnawianych będzie w najbliższych latach rósł w tempie co najmniej 10% . Telefony odnawiane można coraz częściej znaleźć w ofercie telekomów, sieci handlowych, czy nawet samych producentów.


ABC odnowionych telefonów


Decydując się na zakup odnawianego smartfona warto zwrócić uwagę na wspomniane już grade’y, czyli poziomy odnowienia telefonów. Rozróżnia się wśród nich 3 kategorie: A, B i C.
• Kategoria „A” to w pełni funkcjonalny telefon, którego ekran nie zawiera tzw. martwych pikseli, czyli obraz jest idealny. Na zewnętrznej obudowie możliwe są maks. trzy niewielkie, płytkie rysy. W przypadku kategorii „A+” tych rys nie ma wcale.

• Dla kategorii „B” dopuszczalne są maks. trzy głębsze rysy i maks. pięć płytkich rysek. Nie ma żadnych obić i wgnieceń, ani martwych pikseli. Telefon jest w pełni funkcjonalny.

• Kategoria „C” dotyczy nadal w pełni funkcjonalnego telefonu, który może posiadać maks. pięć martwych pikseli, a na zewnętrznej obudowie płytkie i głębokie rysy, możliwe otarcia i wgniecenia.


Trend ekologiczny


Konsumenci coraz chętniej sięgają po produkty z rynku wtórnego. Potwierdza to rosnąca popularność platform ułatwiających sprzedaż, wymianę lub zakup produktów z tzw. „drugiej ręki”. W trend circular economy od kilku lat intensywnie włączają się najwięksi rynkowi gracze. Celem jest ograniczenie produkcji, która ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. W ten trend wpisuje się obecnie również branża smartfonów. Odnawianie już wprowadzonych na rynek telefonów pozwala, między innymi, zminimalizować zużycie surowców, ilość wyprodukowanych e-odpadów oraz emisję gazów cieplarnianych.


Połowa nieużywanych telefonów trafia do szuflady


Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Digital Care, świadomość tego, co można zrobić ze starym telefonem jest wciąż zbyt niska. Blisko połowa respondentów (49,2%) przyznała, że swój ostatni, nieużywany telefon komórkowy nadal trzyma w domu, jedna trzecia odsprzedała go, a 13,6% oddało do specjalnie wyznaczonego punktu. Zdecydowana większość badanych, bo aż 84,8% za najbardziej niebezpieczną dla środowiska część telefonu uważa baterię, a ponad połowa (57,7%) jest świadoma, że w telefonach znajdują się też inne, cenne surowce, które mogą być odzyskiwane i ponownie wykorzystywane. Pomimo świadomości możliwości recyklingu telefonów komórkowych, respondenci nie wiedzieli, gdzie mogliby oddać niepotrzebny telefon (67,9%).


Ekologicznie, ekonomicznie i z gwarancją


Kupowanie odnawianych urządzeń jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla naszego portfela. Ponadto wszystkie odnowione przez Digital Care telefony posiadają 12-miesięczną gwarancję (!), dzięki której nie musisz martwić się o to, że Twój odnowiony smartfon zepsuje się w trakcie użytkowania, a Ty będziesz ponosić koszty jego naprawy.


.

Podobne wpisy

08 Sierpnia 2016

Polski lider ubezpieczeń mobilnych wchodzi na Litwę

Digital Care, jedna z rodzimych wiodących firm, specjalizująca się w ubezpieczeniach dla urządzeń mobilnych, stawia na zagraniczną ekspansję.